Dom modelowy 105

Oszczędny oraz prosty w budowie

Historia projektu

 

Wszystko zaczęło się od zabawy.

Zapytaliśmy czytelników serwisu „Jak się wybudować i nie zwariować” w jakim domu chcieliby mieszkać. Otrzymaliśmy kilkaset komentarzy, a wśród nich powtarzająca się idea prostoty i ekonomii. Czytelnicy opisywali swoje wymarzone układy pomieszczeń, a nawet przedstawiali wady obecnych, w których mieszkali. Wpadliśmy na pomysł, aby przygotować kilka koncepcji domów.

Określiliśmy podstawowe wytyczne: powierzchnię użytkową, liczbę, rodzaj pomieszczeń i ich wyposażenie. Chcieliśmy zobaczyć jak zostaną ocenione.

Okazało się, że ważna była odpowiednia przestrzeń do przechowywania, podział na strefę dzienną i nocną, a nawet układ komunikacji. Chętniej wybierana była urozmaicona przestrzennie wersja domu z oknem na końcu korytarza, niż ciemny i wąski korytarz służący jedynie komunikacji.

Zebrane informacje traktowaliśmy jako materiał naukowy. Były pomocne przy naszej codziennej pracy doradcy budowlanego i architekta.

Po głowach chodził nam pomysł, aby stworzyć projekt budowlany, aby każdy mógł wybudować według niego dom marzeń.

Było tylko jedno ale…

Projektów w internecie jest kilka tysięcy! Po co jeszcze jeden projekt? Co go wyróżnia?

Z jednej strony na rynku istnieje dużo dobrych projektów, które zostały zrealizowane wielokrotnie i są sprawdzone przez użytkowników.

Z drugiej strony biura projektowe udostępniające projekty katalogowe nie zawsze grają fair. Częstym zabiegiem są przekłamane wizualizacje (nasycone kolory, efektowna elewacja, dobry samochód na podjeździe), pomniejszanie mebli i szaf, aby wnętrza wyglądały na bardziej przestronne oraz zaniżanie kosztów budowy, aby projekt wydał się bardziej atrakcyjny.

Odpowiedź, dlaczego teraz czytasz ten tekst, jest prosta. Dom modelowy powstał z pasji. Chcieliśmy stworzyć własny projekt, dopracowany od początku do końca. Skoordynowany branżowo przez projektantów i sprawdzony przez wykonawców. Projekt w którym zawrzemy nasze doświadczenie i wiedzę głoszoną podczas codziennej pracy. Chcieliśmy opracować produkt, który z czystym sumieniem polecimy.

I tak się stało.

Obejrzyj rzuty, wizualizacje, zapoznaj się ze wszystkimi informacjami i zamów projekt, ale dopiero wtedy, gdy uznasz, że spełnia on oczekiwania Twoje i Twojej rodziny.

Artur Tomaszek i Sławek Zając

Opis projektu

Przekrój i parametry budynku

Parametr Wartość
Rodzaj budynku Budynek parterowy, poddasze nieużytkowe
Liczba łazienek 2
Liczba pokoi 2 lub 3 (jeden pokój może pełnić funkcję gabinetu lub pokoju dziecięcego)
Powierzchnia użytkowa 105,29 m²
Powierzchnia zabudowy 133,13 m²
Powierzchnia tarasu 19,18 m²
Rodzaj dachu Dwuspadowy
Powierzchnia dachu 188 m²
Nachylenie dachu 30 lub 35 stopni
Wysokość domu 6,33 m
Wysokość pomieszczeń 2,88 m
Szerokość budynku 9,15 m
Długość budynku 14,55 m
Piwnica Nie
Garaż Nie
Technologia wykonania Ławy fundamentowe, beton komórkowy. Pokrycie – blacha na rąbek stojący
Wentylacja Mechaniczna z odzyskiem ciepła
Ogrzewanie Pompa ciepła

Rzuty budynku

Rzut standardowy

Rzut odbicie lustrzane

Kliknij na zdjęcie powyżej, aby zobaczyć je w pełnej skali. 

Wrysowane meble odpowiadają rzeczywistym wymiarom.

Liczba szaf i schowków zapewnia odpowiednio dużo miejsca do przechowywania.

Co wyróżnia nasz projekt?

 • Przemyślany układ funkcjonalny pomieszczeń – rozdzielenie strefy dziennej i nocnej. Koncepcja projektu była wielokrotnie konsultowana i omawiana z osobami planującymi budowę parterowego domu.

 • Niski koszt budowy

 • Brak ścian nośnych wewnątrz budynku pozwala na dowolne rozplanowanie przestrzeni

 • Bardzo dobra koordynacja branżowa projektu wraz ze sprawdzeniem przez niezależnych specjalistów. To jeden projekt, któremu poświęciliśmy bardzo dużo uwagi.

 • Wiązary dachowe pozwalają wygospodarować miejsce na poddaszu oraz przyspieszyć prace budowlane

 • Szczegółowe rysunki rozwiązań architektoniczno-budowlanych – rzadko spotykane nawet w projektach indywidualnych

Cechy projektu

 • Przestronne pokoje dziecięce – odpowiednie zarówno dla małych dzieci, jak i nastolatków.

 • Pomieszczenie techniczne oddzielone od sypialni i pokojów. Pracująca pralka lub suszarka nie zakłóci spokojnego snu.

 • Wygodna spiżarka przy kuchni. Usytuowanie przy ścianie zewnętrznej zapewnia niższą temperaturę – odpowiednią do przechowywania żywności.

 • WC dla gości. Wejście do WC nie jest widoczne z salonu i zapewnia komfort.
 • Okno znajdujące się na końcu korytarza doświetla korytarz. Zamiast okna można całkowicie zabudować przestrzeń i przeznaczyć ją na miejsce do przechowywania.

Wizualizacje

 

Widok z tyłu

Widok z przodu

Koszty budowy

Określenie kosztów budowy przed zakupem projektu nie jest możliwe, ponieważ zależą od warunków gruntowych (rodzaj gruntu, głębokość posadowienia budynku), sposobu budowy (system zlecony, budowa jedną firmą), lokalizacji i roku budowy, a nawet umiejętności negocjacyjnych.

Dlaczego zatem twierdzimy, że koszt budowy na podstawie tego projektu jest niski?

Przemawiają za tym konkretne cechy:

 • Prosty kształt budynku na planie prostokąta z dachem dwuspadowym,
 • Drewniany strop zespolony z wiązarami dachowymi – niższy koszt w porównaniu do ciężkich stropów żelbetowych / gęstożebrowych itp. Dodatkowo lekki strop zmniejsza obciążenia na ściany i fundamenty pozwalając na optymalizację ich konstrukcji,
 • Brak ścian nośnych wewnątrz budynków – a co za tym idzie zastąpienie ich ścianami działowymi, które są dużo tańsze w budowie od ścian nośnych – nie potrzebują fundamentów, a koszt bloczka jest 2x mniejszy,
 • Optymalizacja projektu (źródło ciepła i rozdzielnica w centrum budynku ogranicza liczbę i długość instalacji).

Zrobiliśmy wszystko, aby dom o takim układzie funkcjonalnym był jak najtańszy w budowie.

Czy jest możliwe wybudowanie tańszego domu?

Tak, ale wiązałoby się to ze zmniejszeniem powierzchni pomieszczeń, co negatywnie wpłynęłoby na funkcjonalność budynku.

Działka budowlana

Dom według projektu można wybudować na większości działek budowlanych.

Minimalna szerokość działki – 17,15 m
Minimalna długość działki – 23,05 m

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzja o warunkach zabudowy powinna pozwalać na budowę domu jednorodzinnego, parterowego z dachem dwuspadowym.

Nie masz pewności czy Twoja działka pozwala na budowę takiego domu? Skontaktuj się z nami: prześlij plan miejscowy lub decyzję o warunkach zabudowy.

Email: kontakt@poradnik-budowlany.com

Energooszczędność

Projekt został przygotowany zgodnie ze standardem WT 2021, który zobowiązuje do budowy domów energooszczędnych.

Co to dla Ciebie oznacza? Niskie koszty eksploatacyjne.

Do ogrzewania domu wybraliśmy pompę ciepła powietrze-woda wraz z fotowoltaiką. Zastosowanie tych rozwiązań oznacza minimalne koszty eksploatacyjne związane z ogrzewaniem domu i przygotowaniem ciepłej wody użytkowej.

Wiemy jednak, że wybór źródła ogrzewania jest jedną z najtrudniejszych decyzji podczas budowy domu i dlatego po zakupie projektu otrzymasz od nas poradnik dzięki któremu dowiesz się, jak podjąć dobrą decyzję. Dowiesz się, co ustalić z projektantem adaptującym i w jaki sposób określić przyszłe rachunki za ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

Co zawiera projekt?

Projekt jest kompletną dokumentacją zgodą z nowym Prawem budowlanym – zawiera 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz 3 egzemplarze projektu technicznego.

PROJEKT ARCHITEKTONICZNO-BUDOWLANY:

 1. Projekt architektoniczny: rzuty, przekroje, elewacje, zestawienie stolarki drzwiowej i okiennej, detale architektoniczno-budowlane, opis techniczny z zestawieniem powierzchni pomieszczeń i charakterystycznymi parametrami technicznymi.

PROJEKT TECHNICZNY:

 1. Projekt konstrukcji budynku: rysunki szalunkowe, detale, opis techniczny, obliczenia statyczno-wytrzymałościowe, zestawienia stali i więźby dachowej,
 2. Projekt wewnętrznych instalacji sanitarnych: instalacja centralnego ogrzewania – podłogowe i grzejniki drabinkowe elektryczne w łazienkach, instalacja wodociągowa i przygotowania ciepłej wody użytkowej, instalacja kanalizacji sanitarnej i wentylacji mechanicznej z rekuperacją, technologia kotłowni, opisy z zestawieniami.
 3. Projekt wewnętrznych instalacji elektrycznych: instalacje gniazd wtyczkowych, instalacje oświetlenia podstawowego, instalacja odgromowa, instalacja fotowoltaiczna, opisy.
 4. Charakterystyka energetyczna budynku

Kim jesteśmy?

Artur Tomaszek

Architekt

Architekt z wykształcenia i zamiłowania. Współpracuje ściśle z konstruktorami i wykonawcami, wymieniając doświadczenia.

Uwielbia zwiedzać budowy domów realizowane na podstawie jego projektów.

W wolnych chwilach uprawia przeróżne sporty i poszerza swoją wiedzę poprzez literaturę i kinematografię. Inspirują go ludzie szczególnie z branży kreatywnej.

Sławomir Zając

Doradca budowlany

Autor książki „Jak się wybudować i nie zwariować” oraz współautor ebooka „Zakup działki i budowa domu – proces administracyjny krok po kroku”

Prowadzi blog budowlany o wdzięcznym i wiele mówiącym tytule „Jak się wybudować i nie zwariować”, podcasty oraz kanał na YouTube.

Twórca największych kursów on-line dotyczących budowy domów jednorodzinnych. Dzięki jego poradom ponad 1000 osób wybudowało wymarzone domy.

Złóż zamówienie

PAKIET I
PROJEKT BUDOWLANY

 • Kompletna dokumentacja projektowa zawierająca 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz 3 egzemplarze projektu technicznego.
 • Książka „Jak się wybudować i nie zwariować”, w której znajdziesz wiele porad związanych z wyborem wykonawców i przygotowaniem do budowy (wersja ebook, audiobook)
 • Podstawowy projekt instalacji elektrycznej (rozdzielnica, gniazda, oświetlenie)

PRZEDSPRZEDAŻ – aż 1000 zł taniej!

Cena: 2800 zł (z VAT 23%)

KUP TERAZ

WAŻNE: Przedsprzedaż – dokumentacja projektowa będzie wysyłana od 25 lipca!

Po kliknięciu „Kup teraz” zostaniesz przekierowany do strony jaksiewybudowac.pl, gdzie ukończysz proces realizacji zamówienia.

PAKIET I
PROJEKT BUDOWLANY VIP

 • Kompletna dokumentacja projektowa zawierająca 3 egzemplarze projektu architektoniczno-budowlanego oraz 3 egzemplarze projektu technicznego.
 • Książka „Jak się wybudować i nie zwariować”, w której znajdziesz wiele porad związanych z wyborem wykonawców i przygotowaniem do budowy (ebook, audiobook oraz wersja drukowana)
 • Checklista „Budowa domu od A do Z”, która będzie Ci służyła na każdym etapie budowy.
 • Ebook „Wybór działki i budowa domu – proces administracyjny” wraz ze wzorami wniosków, zaświadczeń i dokumentów dzięki którym uzyskasz pozwolenie na budowę.
 • Ebook „Porady dotyczące wykończenia budynku i zagospodarowania terenu”
 • Wzory umów z wykonawcami
 • Rozszerzony opis instalacji elektrycznej zawierający szereg udogodnień dla mieszkańców (sieć LAN, zasilenie do klimatyzacji, rolet zewnętrznych i innych odbiorników, dodatkowe punkty elektryczne)

PRZEDSPRZEDAŻ – aż 1000 zł taniej!

Cena: 3000 zł (z VAT 23%)

KUP TERAZ

WAŻNE: Przedsprzedaż – dokumentacja projektowa będzie wysyłana od 25 lipca!

Po kliknięciu „Kup teraz” zostaniesz przekierowany do strony jaksiewybudowac.pl, gdzie ukończysz proces realizacji zamówienia.

FAQ – odpowiedzi na pytania

Sprawdź miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub decyzję o warunkach zabudowy. Dokumenty powinny pozwalać na budowę domu jednorodzinnego, parterowego z dachem dwuspadowym.

Nie jesteś pewny czy Twoja działka pozwala na budowę takiego domu?

Skontaktuj się z nami: prześlij plan miejscowy lub decyzję o warunkach zabudowy, a upewnisz się, że budowa jest możliwa.

Otrzymasz całą dokumentację projektową na podany adres lub do wybranego paczkomatu.

Zanim zaczniesz budowę, musisz dostosować projekt do lokalnych warunków Twojej działki. To standardowa procedura, która dotyczy każdego projektu katalogowego.

Tak, możesz:

 • Zmienić usytuowanie i rozmiar okien i drzwi,
 • Zamienić materiały (np. użyć innego materiału do budowy ścian lub rodzaj izolacji) i technologię wykonania,
 • Zmienić układ ścian działowych,
 • Zmienić sposób ogrzewania budynku,
 • Zmienić powierzchnię lub usytuowanie tarasu.

Powyższe zmiany nie wpływają na konstrukcję budynku i są proste do wprowadzenia podczas adaptacji projektu. Oznacza to, że wprowadzenie tych zmian nie powinno podwyższyć kosztów adaptacji projektu.

Możesz także zmienić kąt dachu – wiele planów miejscowych lub decyzji o warunkach zabudowy narzuca minimalny kąt dachu 35 stopni.  Jeżeli konstrukcja dachu będzie prefabrykowana (wiązary dachowe), to firma montująca wiązary powinna dostosować projekt i zmienić kąt dachu w cenie usługi. 

„Duże” zmiany takie jak np. powiększenie budynku lub zmiana dachu na płaski wpływają na konstrukcję budynku. Wprowadzenie takich zmian jest możliwe podczas adaptacji projektu, ale nie polecamy takiego rozwiązania z uwagi na wysokie koszty – koszt adaptacji projektu zbliży się do kosztu projektu indywidualnego. W takiej sytuacji proponujemy skorzystanie z usług projektanta, który zaprojektuje dom „na miarę” (projekt indywidualny) lub wybór innego projektu, który spełnia Twoje oczekiwania.

Tak, można zastosować niesymetryczne wiązary, które zwiększą wysokość w salonie:

Można także w salonie pozostawić odkryte wiązary dachowe jako element dekoracyjny, a zaizolować tylko dach.

Jeżeli Twój plan miejscowy lub decyzja o warunkach zabudowy narzuca minimalny kąt dachu od 35 do 45 stopni, to mamy dobrą informację.

Kąt zaprojektowanego przez nas dachu to 30 stopni, ale przygotowaliśmy także dodatkowe rysunki konstrukcji dachu o kącie 35 stopni. Architekt wykorzysta te rysunki podczas adaptacji projektu – taka zmiana nie powinna wpłynąć na koszt adaptacji.

Potrzebujesz budynku o większym kącie nachylenia dachu – np. 40 stopni? Jeżeli konstrukcja dachu nie będzie wykonywana na budowie, a będą to prefabrykowane wiązary dachowe, to firma montująca wiązary powinna dostosować projekt i zmienić kąt dachu w cenie usługi.

Tak, można zmienić sposób ogrzewania na gazowy.

Ta zmiana mieści się w zakresie standardowej, podstawowej adaptacji projektu.

Ogrzewanie gazowe wymaga dodania komina – dobrym miejscem jest wykorzystanie uskoku pomiędzy pomieszczeniem technicznym a wc. Dodatkowo projektant adaptujący doda rysunek instalacji gazowej ze schematem kotła.

Niektóre osoby rezygnują z komina i puszczają rurę gazową przez ścianę – warto to rozwiązanie omówić z projektantem adaptującym.

Można zmienić system wentylacji podczas adaptacji projektu, ale wentylacja grawitacyjna będzie wymagała wymurowania co najmniej dwóch kominów wentylacyjnych (łącznie 5 kanałów wywiewnych = łazienka + pom. techniczne + wc + kuchnia + spiżarka).

Tak, można zmienić usytuowanie okien, drzwi i tarasu. Nie są to duże zmiany konstrukcyjne i projektant adaptujący powinien nanieść te zmiany w cenie usługi lub za niewielką dopłatą.

Najczęściej osoby budujące się według naszego projektu wprowadzają następujące zmiany:

 • Zmiana usytuowania wyjścia na taras z przeciwnej strony od wejścia do domu,
 • Przesunięcie okna w sypialni i narożnym pokoju, aby można było usytuować wiatę lub wolnostojący garaż z boku domu.

Tak. W projekcie konstrukcji jest tabelka z rozstawem wiązarów w zależności od ciężaru pokrycia dzięki czemu można na dachu zamontować na przykład dachówkę ceramiczną.

Tak, można to zrobić – wymaga to zaprojektowania komina przez projektanta adaptującego.

Zaprojektowanie ścianki kolankowej w przypadku wiązarów jest problematyczne, gdyż elementy drewniane stropu są połączone z dachem i tworzą jeden wiązar.
Aby podnieść wysokość poddasza należałoby osobno wykonać strop (np. drewniany) i osobno więźbę dachową – podniesie to koszty adaptacji i budowy.
Zamiast takiej zmiany proponujemy wykonać dach o nachyleniu 35 stopni, który także jest dołączany do projektu i lekko zmodyfikować wiązary (podnieść górny pas wiązarów) na etapie adaptacji lub w porozumieniu z producentem wiązarów dachowych.

Projekt możesz zwrócić w ciągu 14 dni od otrzymania. Zwracając produkt ponosisz koszty odesłania dokumentacji projektowej. Pieniądze zwracamy w ciągu 7 dni od otrzymania przesyłki.

Nie masz pewności czy Twoja działka pozwala na budowę takiego domu? Skontaktuj się z nami: prześlij plan miejscowy lub decyzję o warunkach zabudowy.

Email: kontakt@poradnik-budowlany.com